PROGRAM

FREDAG

17.00-17.30: Åbning af festivalen. Tale ved borgmester Peter Rahbæk Juel og forkvinde Asja Karkov

17.30: Fernisering: Female Beauty af Mathilde Graftström 

17.30-18.00: Koncert: Pink Moon

17.30-22.00: Workshop Boob T-shirt

18.00-19.00: Spisning – Folkekøkken

19.00-20.00: Foredrag: Ekaterina – Kropsbehåring i et kulturelt perspektiv 

19.00-20.00: Biograf: Film om kvinder – Odense Filmværksted

20.00-21.00: Foredrag: Alle har ret til et godt sexliv – Josefine Nyby – Sexolog

20.00-21.00: Foredrag: Livet som interkønnet – Intersex Danmark

20.00-24.00: Koncerter O/rioh + Vakt – Røde Himmel

24.00-?: Afterparty: Boogie Dance Café Gratis entré med Femi armbånd

LØRDAG

10.00-12.00: Brunch – Folkekøkken

11.00-12.00: Foredrag: Kvinder, køn og klassekamp v. Anna Wolf – Internationale Socialister

11.00-16.00: Workshop: Femialfabetet

12.00-13.00: Koncert: Sassy Selkies (SE)

12.00-16.00: Workshop: Laserskærerworkshop – Mette Fredsted Gram – The Clubhouse

12.00-16.00: Workshop: Krop som canvas – Mathilde Friis

13.00-14.00: Biograf: Film om kvinder – Odense Filmværksted

13.00-14.00: Talk: Natasha Al Hariri og Kefa Abu Ras

14.00-15.00: Koncert: pigeBEAT – Ida Kudo og Anna Roemer med elever

14.00-15.00: Biograf: Kortfilm om kvinder, køn og krop – OFF

14.00-15.00: Kvindekamp i Nicuragua – Victoria Velasquez

15.00-16.00: Åben scene

15.00-16.00: Talk: Verdensmålene og feminisme – FN-forbundet Fyn

15.00-16.00: Foredrag: Kvinderoller i tyrkiske film – Ceren Sahan

16.00-17.00: Koncert: UkuleleHanne

17.00-18.00: Foredrag: Kønsbaseret vold i flygtningekrisen – Lamprini Jensen

17.00-18.00: Foredrag: Normkritik – Køn, magt og privilegier  – Fynske Feminister

18.00-19.00: Aftensmad – Folkekøkken

19.00-20.00: DJ Malika Mahmoud

19.50-20.00: Kenzi: Tribal Fusion BellyDance

20.00-21.00: KillJ

21.00-02.00: Efterfest til Generator Spring Party med bl.a. Ida Kudo og Ravi Kuma

SØNDAG

10.00-12.00: Vegansk Babi Brunch – Folkekøkken

10.00-12.00: Strikkeworkshop – Asja Karkov

10.00-12.00: Workshop: Hårdekoration – Zulhumar Jensen

10.30-11.00: Børneyoga workshop – Pia Maria Nielsen 

11.00-12.00: Børnevenlig koncert: Schultz & Sarbo

12.00-13.00: Biograf: Kortfilm om kvinder, køn og krop – OFF

12.00-14.00: Slynge workshop – Helle fra krammebarn.dk

12.00-14.00: Skriveworkshop – Jo Hermann

12.00-13.00: Foredrag: Skal mænd selv have lov til at vælge om de vil holde barsel? – Ekaterina

13.00-14.00: Foredrag: Liv – Mor – Feminisme – Liv Navntoft Henningsen

13.00-14.00: Femi Quiz

Udstilling under hele festivalen:

Susan Sylvest Hansen